OLDAL NYOMTATÁSA

Műszeres szivárgás és csőtörés keresés

Az ivóvíz-szolgáltatás csővezetéken történő megvalósításának egyik súlyos gondja, hogy a vezetékek meghibásodása folytán az úgynevezett hálózati vízveszteség esetenként igen magas lehet. Repedések, szivárgások a csőhálózaton nehezen fedezhetők fel szemrevételezéssel, ezért rendszerbe állítottuk a vízveszteségmérő műszercsaládot. A vízveszteség - elemző eljárás a tervszerű, rendszeres hálózatvizsgálat jelenleg legkorszerűbb és legeredményesebb módja. A vízveszteség-elemzés módszerének alapja az úgynevezett “null fogyasztás”, vagy minimumfogyasztás. Célszerűen választott körzetnagyság esetén elérhető, hogy a folyamatosan változó vízfogyasztásnak rövid mérési periódus alatt 2 - 3 alkalommal nulla vagy következetesen azonos minimumértéke legyen. Az ismétlődően megjelenő azonos minimumfogyasztás hiba jelenlétére utal. A leválasztott hálózatrész fokozatos szűkítésével behatárolhatjuk a hibahelyet két tolózár közötti vezetékszakaszra.

A pontos meghatározás korrelációs eljárással történik. Minden mérés után jegyzőkönyv készül, mely tartalmazza a mérés helyét, időpontját, a levizsgált vezeték átmérőjét, a veszteséget okozó sérülés helyét. A mobil felszerelés lehetővé teszi a hálózat vizsgálatát a hiba pontos helyének megállapítását illetve a szivárgás pontos helyének maghatározását úgy, hogy közben nem kell bontásokat, felesleges feltárásokat végezni.

 



A vízveszteségek felderítése céljából, létrehoztuk a hálózatdiagnosztikai tevékenységgel foglalkozó csoportot.
A vízellátó rendszerek veszteségeivel kapcsolatos minden tevékenység alapja a vízmérleg összetevőinek pontos definiálása.
A csővezetékeken folyamatosan új szivárgási helyek keletkeznek, a vízveszteségek alacsony szinten tartásának egyik legfontosabb feltétele a teljes körű és folyamatos ellenőrzés.
A hálózati veszteségek pontos kimutatása, hatékony csökkentése, illetve folyamatosan alacsony szinten tartása érdekében kétlépcsős vizsgálati rendszert vezetettünk be:


1. Számítógépes veszteségelemzési rendszer

2. Hálózatdiagnosztikai tevékenység

3. Pontszerű hibahely meghatározás talajmikrofonnal:

A tesztpálcával minden olyan pontot meg kell vizsgálni, amely valamilyen módon kapcsolódik a vezetékszakaszhoz (tolózár akna, tűzcsap, vízmérő akna, stb.). Az előbehatárolás eredményeként rendelkezésre áll(nak) majd olyan vezetékszakasz(ok) ahol elvégezhető a pontos hibahelykeresés. A kijelölt szakaszon a hiba pontos meghatározására a SeCorr 05 korreláor műszert alkalmazzunk. A korrelációs mérés eredményeként kijelölésre kerül a vezetékszakaszon a hiba pontos helye. A felderítési biztonság fokozása érdekében a korrelátor által meghatározott ponton a talajmikrofon segítségével leellenőrizzük a kijelölt hiba helyét